گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > متن کامل سخنرانی وزیر امور خارجه کشورمان در سیزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک


  چاپ        ارسال به دوست

متن کامل سخنرانی وزیر امور خارجه کشورمان در سیزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک

 
بسم الله الرحمن الرحیم
 
خانم مایته انکوانا ماشابانه 
وزیر محترم امور خارجه جمهوری آفریقای جنوبی
خانم ها و آقایان ، 
 
در ابتدا مایلم از خانم وزیر و وزارت امورخارجه بخاطر حسن میزبانی و برگزاری موفق سیزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک بین دو کشور در پرتوریا تشکر نمایم. وظیفه خود می دانم از سایر وزارت خانه ها و نهادهای دولتی و خصوصی آفریقای جنوبی نیز که با مدیریت خوب و موثر وزارت امور خارجه، همکاری فراگیری با هیات ایرانی برای انجام مذاکرات کارشناسی و فنی و تمهید برگزاری این کمیسیون داشتند نیز تشکر نمایم. 
 
طی دو و نیم سال گذشته و بعد از برگزاری دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک دو کشور در تهران، خوشبختانه روند بسیار خوبی از همکاری ها را شاهد بودیم و ضمن ابراز رضایت از سطح، کیفیت و کمیت همکاری های فیمابین امیدوارم با تعامل و همکاری بیشتر بتوانیم مناسبات فیمابین را به آنچه که شایسته روابط خوب دو کشور است برسانیم. 
 
حضار محترم
نگاهی به 23 سال سابقه روابط جمهوری اسلامی ایران با جمهوری آفریقای جنوبی نشانگر آن است که دو کشور اعتماد بسیار زیادی به توسعه روابط دارند. خمیرمایه این اعتماد را باید در مبارزات آزادی خواهانه مردم آفریقا به رهبری آقای نلسون ماندلا دانست که با تلاش های خستگی ناپذیر خود و همراهی ملتی آسیب دیده از رنج، محنت، تحقیر و محرومیت از حقوق انسانی خود توانست کرامت، آزادی، صلح و برابری را نه تنها به کشور آفریقای جنوبی بلکه به قاره آفریقا هدیه نماید. جمهوری اسلامی ایران مفتخر است که بنا به آموزه های دینی و انسانی خود و به دستور بنیانگذار انقلاب اسلامی، امام خمینی (ره) سهمی در راه دشوار آفریقای جنوبی به سوی آزادی و دموکراسی داشته است. طی سال های بعد نیز این روابط همواره رو به رشد بوده است و بخصوص در مسیر پرتلاطم و پیچیده دستیابی جمهوری اسلامی ایران به فناوری صلح آمیز هسته ای و طی 12 سال مذاکرات جمهوری اسلامی ایران با قدرتهای جهانی، حمایت آفریقای جنوبی از تلاش های جمهوری اسلامی ایران نقطه عطفی در مناسبات فیمابین بوده است. لذا از فرصت استفاده کرده و از دولت های مختلف آفریقای جنوبی بخصوص دولت جناب آقای زوما در حمایت از دور آخر مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی ایران که منجر به توافق بین المللی برجام شد تشکر می نمائیم.
جمهوری اسلامی ایران در مسیر تعمیق مناسبات با کشورهای جهان بر اساس اصول شناخته شده بین المللی و در راس آن احترام به حق حاکمیت و سرنوشت سیاسی آنان کارنامه روشنی داشته و در این بین همکاری با قاره آفریقا، نزد تصمیم گیران کلان جمهوری اسلامی ایران فراتر از نگاه منفعت محور بوده است. آنچه ویژگی بارز جمهوری اسلامی ایران در تعامل با کشورهای در حال توسعه بوده است، احترام به منافع متقابل و تلاش برای همکاری و هماهنگی در مناسبات بوده است و لذا این دیدگاه هیچ گاه مشمول مرور زمان نشده و اکنون نیز دیدگاه 'منفعت و سود برای همه' در تصمیم های کلان جمهوری اسلامی ایران و تعامل با سایر کشورهای جهان، فصل الخطاب می باشد.
متقابلا آنچه آفریقای جنوبی را نیز بعنوان یک کشور شاخص در منطقه و فراتر از آن معرفی می کنداین است که به موازات تلاش برای دستیابی به توسعه و پیشرفت در داخل کشور، اهتمام به رشد و توسعه سایر کشورهای آفریقایی را نیز در دستور کار دارد. 
 
خانم وزیر
گرچه بر این باور هستیم که عزم و اهتمام مقامات عالیه دو کشور کماکان بر توسعه همه جانبه مناسبات تاکید دارد و جدیت دو طرف در برگزاری منظم اجلاس های کمیسیون مشترک و کمیته های سیاسی حاکی از تلاش برای ترسیم چشم اندازی روشن، عملیاتی و امیدوارکننده برای مناسبات فیمابین می باشد. اما شما نیز حتما این نظر را دارید که ظرفیت های دو کشور بزرگ جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آفریقای جنوبی، آنگونه که بایسته است مورد بهره برداری قرار نگرفته است و آنگونه که انتظار می رود از قول به عمل بخصوص در بخش اقتصاد و تجارت حرکت نکرده ایم. 
 
نفس برگزاری منظم کمیسیون های مشترک بین ایران و آفریقای جنوبی حکایت از آن دارد که ظرفیت های همکاری برای دو کشور در بخش های مختلف فراهم است و بخش های تجاری و اقتصادی اعم از دولتی و خصوصی نیز اشتیاق وافری برای تقویت مناسبات فیمابین دارند. نزدیکی شاخص ها و آمارهای اقتصادی و تجاری دو کشور به یکدیگر نیز موید ضرورت انجام اقدامات عملی و اثر گذار برای پیشبرد مناسبات می باشد. 
در عین اشتیاق وافر بخش های تجاری دو کشور بخصوص شرکت های خصوصی برای توسعه مناسبات فیمابین، شاهد کندی شتاب در اجرای توافقات قبلی می باشیم. بنا بر اطلاع، تاکنون بالغ بر 60 سند همکاری بین دو کشور ظرف 23 سال گذشته به امضا رسیده است اما آنچه می بایست مورد آسیب شناسی جدی قرار گیرد، چرایی عدم اجرای این میزان توافق می باشد. تردیدی در اراده جدی و موثر مقامات سیاسی و اقتصادی دو کشور برای هموار نمودن مسیر همکاری نمی باشد و برگزاری سیزده نشست کمیسیون مشترک به همراه دیدار مقامات عالیرتبه و همچنین برگزاری رویدادهای تجاری موید این اراده می باشد. معهذا وظیفه بخش های دولتی، شناسایی مشکلات و بسیج ظرفیت ها برای رفع آن ها می باشد.
لذا در این سفر تلاش خواهیم کرد با مشورت و رایزنی با مقامات عالی آفریقای جنوبی مشکلات موجود و دغدغه های آنها را مرتفع نمائیم.
 
حضار محترم
علیرغم روابط خوب سیاسی و اعتماد متقابل فیمابین و روابط راهبردی دو کشور با یکدیگر، همکاری های اقتصادی و تجاری فیمابین طی 23 سال گذشته نتوانسته است به جایگاه مطلوبی برسد. اگرچه در برهه ای از زمان، صادرات نفت خام ایران به آفریقای جنوبی، حجم تجارت فیمابین را به مرز سه میلیارد دلار در سال رسانده بود اما این تجارت صرفا در بخش نفت خام خلاصه می شد و سایر بخش های تجاری نتوانستند روابط اقتصادی پایداری را ایجاد نمایند. این خلاء خود را در زمان تشدید تحریم های ظالمانه آمریکا در سال 2012 علیه صنعت نفت ایران خود را نشان داد و بمحص توقف خرید نفت خام از سوی شرکت های خارجی مقیم آفریقای جنوبی، تجارت دو کشور به رقم ناچیز کمتر از 50 دلار که در شان روابط دو کشور نبود رسید. لذا تلاش برای ایجاد روابط اقتصادی قابل اعتماد و پایدار می بایست در دستور کار مقامات دو کشور قرار بگیرد تا از قبل آن بخش های تجاری خصوصی بتوانند از ظرفیت های معتنابه دو کشور برخوردار شوند.
 
خانم وزیر
همانطور که اطلاع دارید جمهوری اسلامی ایران مذاکرات پیچیده و حساس با چشم انداز بازی برد- برد را در یک ماراتن طولانی و نفس گیر با کشورهای 5+1 برای تثبیت حقوق صلح آمیز هسته ای خود به سرانجام رساند که به الگویی کم نظیر برای رفع تنش های غیرضروری نظام بین الملل تبدیل و بر اصالت دیپلماسی بجای منازعات قابل اجتناب تاکید کرد. چارچوب برجام بعنوان یک معاهده بین المللی که به تصویب شورای امنیت سازمان ملل متحد رسیده و مورد احترام قریب به اتفاق کشورهای جهان می باشد، علاوه بر تثبیت حقوق صلح آمیز جمهوری اسلامی ایران و رفع تحریم های ظالمانه، فرصتی نیز برای کشورهای دیگر ایجاد نمود که بتوانند منافع خود را مجددا در ایران جستجو نمایند. جای خوشوقتی است که کشورهای جهان و بخصوص کشورهای غربی به سرعت از فرصت ایجاد شده استفاده نمودند و مذاکرات خود را برای تثبیت منافع خود در جمهوری اسلامی ایران آغاز و بعضا به سرانجام رساندند. جمهوری اسلامی ایران نیز متقابلا از این فرصت برای سرعت بخشیدن به روند رشد و توسعه خود آغاز نمود.
در عین حال جمهوری اسلامی ایران برای کشورهایی که در دوران سخت تحریم ها، به استمرار همکاری خود و حمایت از جمهوری اسلامی ایران حرکت کردند جایگاه ویژه ای قایل است و خوشحالم که عنوان نمایم آفریقای جنوبی در زمره این کشورها می باشد و لذا هیچ محدودیتی از سوی جمهوری اسلامی ایران برای بسط و توسعه مناسبات در تمامی عرصه های سیاسی، اقتصادی، امنیتی و اجتماعی وجود ندارد. 
یکی از مهمترین موضوعات همکاری که سایر بخش ها را بصورت مستقیم تحت تاثیر قرار می دهد همکاری های بانکی می باشد. بر اساس گزارش های واصله از سوی همکارانم در وزارت امور خارجه و سایر وزارت خانه های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران، عدم برقراری روابط بانکی بخصوص در بخش روابط کارگزاری در حال حاضر مهمترین مانع در مسیر همکاری بخش های خصوصی دو کشور می باشد. این در حالی است که مطمئنا چارچوب برجام، نحوه مدیریت همکاری های بانکی را به صورت شفاف مورد تصریح قرار داده است و بر اساس گزارش برگزاری نشست کمیته فنی تخصصی دو کشور در تیرماه سالجاری (جولای)، مذاکرات بسیار خوبی بین مقامات بانک مرکزی دو کشور در پرتوریا و ژوهانسبورگ به انجام رسید و اخیرا نیز رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران طی نامه ای به همتای آفریقای جنوبی خود بر آمادگی ایران برای از سر گیری همکاری های بانکی تاکید نموده است.
این همکاری ها در حال حاضر با بسیاری از کشورهای جهان برقرار شده است و ما نیز امیدواریم از حمایت آفریقای جنوبی برای از سرگیری روابط کارگزاری بانکی در چارچوب معاهده بین المللی برجام برخوردار شویم و گامی بلند برای توسعه همکاری بخش های خصوصی دو کشور برداریم.
البته علیرغم تصریح معاهده برجام بر امکان برقراری همکاری های بانکی بین جمهوری اسلامی ایران با سایر کشورها، متاسفانه هرچند کشورهای اروپایی از این فرصت در حال بهره برداری هستند اما این بازگشایی تاکنون بین ایران و آفریقای جنوبی انجام نشده است و امیدواریم که شاهد رونقی در این حوزه باشیم.
 
حضار محترم
مایلم به این مهم نیز اشاره کنم که فراتر از ظرفیت های دوجانبه، دو کشور امکانات بسیار زیادی را نیز در حوزه منطقه ای خود در اختیار دارند که همزمان با توسعه روابط دو جانبه می بایست مد نظر قرار گیرند. همانطور که در سفر سال قبل جناب آقای زوما، رئیس محترم جمهور آفریقای جنوبی در تهران به درستی اشاره شد، گروه بریکس بعنوان یک گروه قدرتمند و نوظهور اقتصادی می تواند به تجمیع ظرفیت کشورهای در حال توسعه از جمله جمهوری اسلامی ایران کمک کند، ضمن تشکر از مواضع دولت آفریقای جنوبی در این زمینه، آمادگی داریم همکاری خود را در قالب بریکس توسعه دهیم. در عین حال توجه به ساختارهای منطقه ای نیز یک ضرورت می باشد. دو کشور همکاری بسیار نزدیکی در سازمان کشورهای حاشیه اقیانوس هند IORA دارند که چند روز قبل نشست وزرای امور خارجه آن در بندر دوربان برگزار شد. البته اینجانب بخاطر حضور همزمان در نشست سران 8 کشور مسلمان در حال توسعه دی-8 تنوانستم در آن شرکت نمایم. همچنین سازمان همکاری اقتصادی اکو، دروازه ورود به آسیای مرکزی، قفقاز و اروپای شرقی، زیرساختهای فراوانی برای تسهیل دسترسی آفریقای جنوبی و کشورهای عضو جامعه توسعه جنوب آفریقا SADC به این مناطق محسوب می گردد. متقابلا نیز ظرفیت ها و زیرساختهای عضو سادک، برای جمهوری اسلامی ایران و کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی (اکو) بسیار قابل توجه می باشد. امیدواریم با همکاری یکدیگر و با استفاده از توان و ظرفیت های دولت های جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آفریقای جنوبی در آینده نزدیک شاهد برقراری ارتباط سازمانی بین دو نهاد فوق الذکر باشیم و ظرفیت های دو منطقه را در اختیار بخش های خصوصی کشورهای عضو سادک و اکو قرار دهیم. امیدوارم وزارت خانه های امور خارجه دو کشور بعنوان بازیگران موثر در این دو سازمان دستور کاری را تهیه و ضمن رایزنی با دبیرخانه های اکو (تهران) و سادک (گابرون) نسبت به امضای موافقتنامه همکاری این دو سازمان و تعریف پروژه ها و طرح های همکاری در اسرع وقت اقدام نمایند.
 
 
بر این اساس برگزاری کمیسیون های مشترک و کمیته های سیاسی بصورت منظم و برنامه ریزی شده، بمثابه نقشه راه و یا یک زیرساخت مهم و اصولی برای بررسی نقاط ضعف و قوت روابط و تقویت زمینه های همکاری و چاره اندیشی برای رفع مشکلات موجود می باشد که انتظار می رود به نحو احسن مورد توجه قرار گیرد.
 
حضار محترم؛
جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آفریقای جنوبی همواره در غالب موضوعات مهم بین المللی دارای نگاه نزدیک و حتی بعضا مشابه بوده اند. مبارزه با تروریسم، جلوگیری از فرقه گرایی و جدایی طلبی، نگاه انتقادی به استانداردهای دوگانه در زمینه حقوق بشر، ضرورت بازنگری در ساختار سازمان ملل و شورای امنیت آن و اشتراک نظر در موضوعات مهم منطقه خاور میانه همچون سوریه، عراق و فلسطین، حکایت از دیدگاه های اصولی دو کشور به مهمترین موضوعات روز دنیا دارد. این اشتراک نظرها در کنار ظرفیت های فراوان در حوزه اقتصاد و تجارت و اشتیاق برای همکاری فیمابین، دو کشور را به شریکی قابل اعتماد در دو منطقه مهم جهان تبدیل نموده است. 
مجددا تاکید می کنم که جمهوری اسلامی ایران هیچ محدودیتی در توسعه مناسبات فراگیر با آفریقای جنوبی نداشته و ندارد و درب های جمهوری اسلامی ایران بروی تجار و بازرگانان بخش های دولتی و خصوصی آفریقای جنوبی باز است و همزمان ظرفیت های زیرساختی کشورم نظیر خطوط راه آهن، جاده و بنادر در خدمت دسترسی آفریقای جنوبی به کشورهای حوزه آسیای مرکزی، قفقاز و روسیه و اروپای شرقی می باشد. 
در پایان امیدوارم با همکاری همکارانم در وزارت امور خارجه آفریقای جنوبی و در پاسخ به سفر سال قبل جناب آقای زوما به جمهوری اسلامی ایران، زمینه سفر رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران به آفریقای جنوبی را در آینده نزدیک فراهم نمائیم و شاهد گسترش هرچه بیشتر روابط و همکاری ها باشیم. 
 
مجددا از اهتمام و توجه جنابعالی و دولت آفریقای جنوبی به توسعه مناسبات دوجانبه قدردانی می کنم و امیدوارم با همکاری بیشتر، سطح روابط از دوجانبه به چندجانبه و منطقه ای نیز تسری یابد.
 
** از برجام حمایت می‌کنیم
ماشابانه وزیر خارجه آفریقای جنوبی نیز در سخنانی با تشریح میزان مبادلات تجاری ایران و آفریقای جنوبی بر گسترش روابط دو کشور تاکید کرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که آفریقای جنوبی از برجام حمایت می کند افزود: ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری های خوبی داشته اند و آژانس پایبندی ایران به برجام را تایید کرده است.


١١:١٩ - 1396/08/08    /    شماره : ٤٨٣٣٧٣    /    تعداد نمایش : ١٤٠خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران