گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > سخنرانی دکتر صالحی در اجلاس بین‌المللی دیپلماسی و قدرت نرم در سیره‌ پیامبر اعظم (ص)


  چاپ        ارسال به دوست

سخنرانی دکتر صالحی در اجلاس بین‌المللی دیپلماسی و قدرت نرم در سیره‌ پیامبر اعظم (ص)

علی اکبر صالحی در اجلاس بین‌المللی دیپلماسی و قدرت نرم در سیره‌ پیامبر اعظم (ص) با درود بر روح پرفتوح امام خمینی (قدس) گفت: درود بر احیاگر دین در عصر حاضر که آنچه ما از عزت و اقتدار و سربلندی شاهدیم مرهون رشادتهای این ملت بزرگ تحت رهبری امام بزرگ محی‌الدین زمان و رهبری عزیز است.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در این 34 سال اندوخته‌ فراوانی از تجارب سیاسی دارد آن هم درست در زمانی که به بحث دیپلماسی نرم نیاز داریم .من از برگزار کنندگان این اجلاس تشکر می‌کنم چرا که در زمانی برگزار شده است که واقعا موضوع دیپلماسی نرم به عنوان یکی از عناصر عمده دستگاه دیپلماسی در امروز است. بسیاری از گفته‌ها و روایات احادیث ولو مختصرا گویای یک کتاب از اندیشه و فکرند و پشت سر خود تجربه‌ فراوانی در بر دارند.

وی با اشاره به این ضرب‌المثل که اگر سخن ، سخن نرمی باشد می‌تواند دلیل و برهان‌های محکم را کنار بگذارد، گفت: وقتی به قرآن کریم مراجعه می‌کنیم می‌بینیم که وقتی خداوند حضرت موسی را به سوی فرعون روانه می‌کند تا با او سخن بگوید به موسی می‌فرماید که " قل قولا لینا" مساله بعدی این که انسان بنده‌ی احسان و نیکی است و ما این را در بحث سیاست خارجی نیز می‌بینیم حتی کسانی که با ما آن نزدیکی و عطوفت لازم را ندارند می‌بینیم وقتی به گونه‌ی دیگری عمل می‌کنیم انصافا تا حدی که امکان دارد تغییر را در رفتارشان شاهدیم.

صالحی ادامه داد: مساله دیگر این است که یک مسلمان یک عنصر باهوش و هوشیار است که همواره در درون خود حزن و اندوه را دارد و در برون خود تبسم بر لب دارد. اینها ابزارهای مفیدی است که پیامبر (ص) آن را به کار می‌گرفتند. مقام معظم رهبری نیز عبارت زیبایی دارند که جذب حداکثری و دفع حداقلی است. الان ما باید این عبارت را در جای خود به کار بگیریم مساله دیگر عزت ، حکمت و مصلحت است که هر کدام از این ها جای خود را دارد و باید توازنی بین آنها برقرار شود.

صالحی ادامه داد: مهمترین فراز از این گفتمان ما اساس سیره‌ نبوی در دعوت به دین خدا بود که می‌فرماید: اگر برخوردت برخورد خشنی بود یقنا از دور تو پراکنده می‌شوند. می‌بینیم که در امروزه زمان که فتنه‌ها و کید از سراسر جهان به سوی امت اسلامی از جهات گوناگون روانه شده بخصوص در فتنه اخیر شیعه و سنی می‌بینیم ما نیاز به هوشیاری و هوشمندی داریم تا با هوشیاری تمام عمل کنیم و نسبت به مسائل خود عمل کنیم و از ابزارهای نرم دیپلماسی استفاده کنیم.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به بحث رسانه‌ها به عنوان یک ابزار مهم گفت: در بحث رسانه‌ها می‌بینیم که این مساله چه ابزار مهمی است که پیروز میدان و شکست خورده آن را رسانه‌ها می‌توانند تعیین کنند. در سوریه هم می‌بینیم که رسانه‌ها چه فضایی را ایجاد کرده‌اند بنابراین از عنصر رسانه‌ هم باید در راستای مباحث مطرح شده به عنوان یک وظیفه استفاده کنیم. عنصر رسانه‌ای که الحمدالله ایران در این عرصه‌ هم موفق بوده است.به واقع با توجه به رسانه‌های بین‌المللی ایجاد شده مثل العالم،‌ پرس‌تی‌وی و شبکه‌ی اسپانیایی زبان می‌بینیم که واقعا توانسته‌اند صدای حق جمهوری اسلامی ایران را به اطراف و اکناف جهان برسانند و در این راستا موفق باشند.

صالحی ادامه داد: چالش بزرگی که جمهوری اسلامی ایران به خصوص با غرب دارد نه چالش صنعتی و نه چالش اقتصادی است این چالش ، چالش مادی نیست چرا که در بعد مادی اگر بخواهیم خودمان را با آنها مقایسه کنیم یقینا امکانات آنها قابل قیاس با ما نیست. این قدرت ما و این عزتمندی ما یقینا ناشی از امکانات مادی نیست بلکه ناشی از توکل ما به قدرت لایزال الهی است و حرکت در بستر دین اسلام است. این یک واقعیت است و الان آنچه که آنها را مرعوب کرده و دغدغه‌ی فکری برای آنها ایجاد کرده است این چالش اندیشه‌ای است که ما با غرب داریم. اندیشه‌ی جدیدی را در عصر حاضر محی‌الدین زمان ارائه کرده است. این دینی که 1400 سال زنگار غبار گرفته بود الان مجددا احیاء شده است و خودی نشان داده است و در این 34 سال توانسته است به عنوان یک الگو خود را نمایان کند.

وزیر امور خارجه اظهار کرد: حکومتی که ما داریم دارای ساختار ویژه‌ و یگانه است همه فکر می‌کردند این ساختار نمی‌تواند جامعه‌ای به بزرگی جامعه ایران در کشوری به پهناوری ایران و موقعیت ژئواستراتژیکی آن را اداره کند.

صالحی افزود: اما الان می‌بینید این بیداری اسلامی ناشی از کجا است آیا می‌توانستید شاهد یک بیداری در خلاء اندیشه‌ای باشید یقینا اینگونه نبوده است. آیا می‌توانستید شاهد بیداری اسلامی بدون وجود الگو در مقابل چشم امت اسلامی باشد به خصوص ملت‌های منطقه ما یقینا اینگونه نبوده است.

وی گفت: شاید بخاطر بعضی از مسائل از بیان برخی از مسائل از اینکه بخواهند به گونه‌ای صحبت کنم که شعارگونه باشد دوری می‌کنم ولی اینها که می‌گویم حقایقی است. اینکه ما از انقلاب خود به نیکی یاد می‌کنیم به این مفهوم نیست که عیب و نقصی نداشته است؛ آرمان‌هایش درست است ممکن است مجریان در تحقق این آرمانها عیب و نقص داشته باشند.

وزیر امور خارجه با بیان این که گاهی کند حرکت کرده و گاهی نیز به سرعت حرکت کردیم، اما از جهت اصلی منحرف نشدیم، اظهار کرد: در هفته پیش از آخرین گزارش سازمان ملل متحد در ارتباط با نرخ رشد شاخص‌های رشد توسعه‌ انسانی در کشورهای مختلف انجام شد که ایران بالاترین نرخ رشد توسعه انسانی بعد از کره‌جنوبی داشته است و اگر به دلیل برخی از ملاحظاتی نبود که ما در مورد آنها اختلاف داریم در رابطه با حفاظت از جوانان و یا نوجوانان و دیگری در رابطه با مسئله اشتغال زن و مرد ما در مقام بسیار بالاتری قرار می‌گرفتیم و همین الان رتبه ما 74 است و این در حالی است که کشوری مانند ترکیه که واقعا در این زمینه خوب کار کرده است رتبه 90 را دارد و این برخلاف تصور برخی از کسانی است که شاید در همین سالن حضور داشته باشند و این با و جود تمام مشکلاتی است که بر ما تحمیل کرده‌اند.

صالحی تاکید کرد: ایران به عنوان مهد احیای دین در عصر حاضر و به عنوان یک الگو توانسته است به جهان نشان دهد که می‌توان با تمسک به دین و توجه به معارف دینی اخلاقیات و مادیات کشور را ساخت به گونه‌ای که دو بال معرفت و مادی بتواند انسان و ملت را به اوج عزت و اهداف مورد نظر برساند.

صالحی گفت: باید ادبیات سیاسی ما مقداری تغییر کند زیرا زبان لین در حال حاضر بیشتر کارا است.

صالحی گفت: این اقدامی که در زمینه شیعه و سنی دارند انجام می‌دهند ببینید که چگونه در حال گسترش آن هستند و ما باید در این عرصه برعکس آنها کار کنیم و نگذاریم که وهابیون در اذهان جوانان ما و ملت های مسلمان رسوخ کنند و شیوه شیطانی خود را ادامه دهند.

صالحی گفت:‌ استفاده حکیمانه و هوشمندانه پیامبر اکرم (ص) از ظرفیت دیپلماسی عمومی و قدرت نرم به عنوان استراتژی راهبردی سیاست خارجی مدینه‌النبی یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت ایشان در تثبیت و گسترش مکتب اسلام به شمار می‌رود.

وی افزود: در حال حاضر باید به این سوال اساسی پرداخت که چرا نظام تبلیغاتی غرب تلاش می‌کند که ادیان و آموزه‌های دینی را در مناسبات انسانی و اجتماعی ناکارآمد و ناتوان معرفی کند. اگر جریانی پاسخگوی نیازهای امروز جامعه بشری نیست چرا سیاست‌های اسلام‌هراسی، پیامبرستیزی و معنویت‌گریزی در دستور کار غرب قرار گرفته و در این راستا سیاست‌گذاری و هزینه می‌کنند، اگر واقعا دین کارآیی ندارد، اگر اسلام کارآیی ندارد پس این اسلام‌هراسی، دین‌ستیزی، پیامبرهراسی و پیامبرستیزی برای چیست، آن را رها کنند؟

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: پیشرفت‌های سریع در حوزه تکنولوژی ارتباطات و اطلاعات، مناسبات قدرت در عرصه سیاست و روابط بین‌المللی را به شدت متحول کرده و تصدی‌گری دولت‌ها در سیاست‌ خارجی کاهش یافته و نقش افکار عمومی و سازمان‌های مردم‌نهاد در این زمینه افزایش یافته است.

صالحی گفت: قدرت نرم در مناسبات بین دولت‌ها جایگزین قدرت سخت شده است و در این روند قدرت‌های استکباری می‌کوشند تا به صورت زیرکانه‌ای ضمن حفظ ظواهر تا حد امکان ادبیات سیاسی که گفته شد، ادبیات اقنایی را جایگزین ادبیات اجباری کنند. بررسی و ارزیابی تحولات رفتاری قدرت‌های جهانی نشان می‌دهد که نظریه‌پردازان راهبردی این جریان به خوبی از کارآیی و توانمندی مکتب اسلام آگاهی پیدا کرده‌اند و به شدت از عملیاتی شدن آن توسط مسلمانان در عرصه جهانی نگرانند و در جهت تشدید اسلام‌هراسی و ابهام‌سازی پیرامون شخصیت پیامبر اسلام (ص) و تهاجم و توهین مستمر به اسلام و مقدسات دینی و فرهنگی مسلمانان تلاش می‌کنند.

وی گفت: برنامه راهبردی قدرت نرم نظام سلطه در مواجهه با ادیان به ویژه دین اسلام بر محورهای مختلفی استوار است که از آن جمله می‌توان به تشدید و استمرار حاکمیت جریان دوسویه اطلاعات و اخبار، جلوگیری از ارتباط موثر ادیان الهی با یکدیگر، ایجاد اختلاف و درگیری‌های دینی و مذهبی میان رهبران و پیروان ادیان و مذاهب، مقابله با جهانی شدن اسلام ناب و سیره نبوی، جلوگیری از قدرت و اتحاد کشورهای اسلامی اشاره کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: در این عرصه هوشیاری و برخورد آگاهانه از موضع عزت و درک مصلحت مسلمانان و خصوصا اندیشمندان جهان اسلام ضرورتی انکارناپذیر است.

صالحی گفت: به یقین در عرصه قدرت نرم مسلمانان با تکیه بر آموزه‌های الهی و سیره نبوی از منابعی عظیم و پایان‌ناپذیر و به همان نسبت از مزیت پایدار قدرت نرم برخوردار هستند.

وی افزود: پیامبر اسلام با نگاهی هوشمندانه و توامان به ارتباط ریشه‌های قدرت نرم به نیازهای مادی، معنوی و فکری انسان، عرصه قدرت نرم جهان اسلام را توانمند و بی‌رقیب نمود. آن حضرت با پیامی جهانی ضمن تکمیل ادیان و مسئولیت پیامبران پیشین با هدف رستگاری انسان‌ها، ایجاد ساختار یک جامعه جهانی مبتنی بر حق و عدالت را در سرلوحه ماموریت الهی خود قرار داد.

وزیر امور خارجه کشورمان اظهار کرد: دعوت از اطرافیان و خانواده اولویت اول هدایت در سیره آن حضرت بود و به دنبال آن بود که اولین حکومت اسلامی در جامعه مدنی مدینه تشکیل گردید و ما نیز اول کشور خود را ساختیم و در حال حاضر داعیه داریم و به عنوان یک الگویی که توانسته است در این 34 سال کارآمدی خود را نشان دهد آن را به جهان و امت اسلامی عرضه می‌کنیم.

صالحی گفت: پیامبر مکرم اسلام پس از تشکیل حکومت با تثبیت ساختارها نسبت به جهانی کردن دعوت و اعزام سفرا به دربار شاهان و امرای کشورهای ایران، رم، مصر، حبشه و ... اقدام کرد و بر اساس آنچه که در سیره پیامبر بزرگوار اسلام آمده سفارشات ایشان به سفرا، توجه به ویژگی‌های شخصیتی آنان و روش‌های بکار گرفته شده توسط آنان در ابلاغ پیام مشاهده می‌شود.

وی افزود: حتی در انتخاب افرادی که می‌خواستند سفیر جهان اسلام در آن روزگار باشند دقت عمل کافی به کار گرفته می‌شد.

صالحی افزود: این موارد نشان می‌دهد که بنای اسلام در بهره‌گیری از اصول رحمت، گفت‌وگو و دیپلماسی اقنایی و هدایت انسان‌ها و جوامع مختلف بوده و برای برقراری صلح و امنیت در جامعه بشری همواره باید از ظرفیت‌های دیپلماسی و گفت‌وگوی همکارانه و تعاملی بهره‌برداری نمود.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: در این زمینه می‌توان به مواردی چون صلح حدیبیه، روش فتح مکه، پیمان با قبایل مختلف و مواردی دیگر اشاره کرد که هر کدام از آنها دنیایی برای عبرت هستند، اشاره کرد.


١١:٠٧ - 1392/02/21    /    شماره : ٤٢٦    /    تعداد نمایش : ٥١١خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت

سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران