گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > برغم تلاش آمریکا برای کاهش صادارت نفت ایران، صدور نفت ایران به آسیا رکورد زد


  چاپ        ارسال به دوست

برغم تلاش آمریکا برای کاهش صادارت نفت ایران، صدور نفت ایران به آسیا رکورد زد

این گزارش به نقل از آمارهای دولتی ایران و سازمان جهانی کشتی رانی اعلام کرد که 4 وارد کننده اصلی آسیایی نفت خام ایران طی ماه مه بیشترین میزان نفت خام را از ایران خریداری کردند، در حالی که تلاش های آمریکا همچنان بر کاستن این واردات تا به حد صفر است.
براساس این گزارش، اگرچه زمزمه تشدید تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ایران تعادل اقتصادی را در این کشور تا حدودی برهم زده است، اما کشورهای چین، هند، ژاپن و کره جنوبی به عنوان مشتریان عمده نفت ایران از آسیا در ماه مه موفق شدند 1 میلیون و 829 هزار بشکه در روز از این کشور نفت خام وارد کنند.
یعنی، خرید نفتی دولت چین از ایران در ماه مه با 5،5 درصد افزایش به بیش از 718 هزار بشکه در روز رسیده که این رقم در مقایسه با 5 ماه اول سال گذشته حتی 10 درصد بیشتر نیز بوده است.
واردات نفت هند از ایران نیز در این ماه با 45 درصد افزایش نسبت به همین ماه در سال گذشته به بیش از 700 هزار بشکه در روز رسیده که این رقم حتی در مقایسه ماه قبل نیز 6،4 درصد افزایش داشته است.
اما واردات نفت توسط کره جنوبی با 27 درصد کاهش به 194 هزار بشکه در روز رسیده است که این رقم در جای خودش بیش از یک سوم نسبت به ماه مه سال گذشته بوده است.
البته گزارش وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن حاکی است که واردات نفت خام توکیو از تهران در ماه مه به حدود 211 هزار بشکه در روز رسیده است که این رقم از یک کاهش 5 درصدی نسبت به ماه مه سال گذشته خبر می دهد.
سرویس اقتصادی رویترز این میزان افزایش کلی واردات نفت خام از مشتریان آسیایی را تقریبا 15 درصد بیشتر از 8 ماه قبل تر از آن یعنی از ماه سپتامبر سال گذشته (مرداد 1396) ارزیابی کرد و در عین حال پیش بینی کرد که این رقم صادارت نفت ایران تا پایان سال جاری میلادی (دی ماه امسال) به شدت کاهش یابد، چرا که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته با خارج کردن کشورش از توافق جامع قدرت های هسته ای جهان با ایران (برجام) تاکید کرده است تحریم های اقتصادی علیه ایران را ظرف چند ماه آینده تشدید می کند.
دولت آمریکا با خروج یک جانبه از برجام که در سال 2015 توسط 5 قدرت هسته ای اصلی جهان و نمایندگان اتحادیه اروپا و آلمان امضاء شده بود، در عین حال از همه کشورهای جهان می خواهد تا روابط اقتصادی خود با ایران را بطور کامل قطع کنند.


١٥:٠١ - 1397/04/08    /    شماره : ٥٢٢٥٠٨    /    تعداد نمایش : ٢٩خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت

سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران